Kdo musí mít EET?


 

Za zkratkou EET se ukrývá výraz elektronická evidence tržeb, nebo také online evidence tržeb. Co přesně si pod tímto pojmem můžete představit a koho se tato elektronická evidence tržeb vlastně týká? Tomu se budeme blíže věnovat v tomto článku. Pokud tedy chcete zjistit více, čtěte dále.

Jak již možná víte, elektronická evidence tržeb je na území České republiky zavedena od roku 2016. Její zavedení je však v podstatě rozděleno do vícero fází. Postupně se tedy podařilo zavést elektronickou evidenci tržeb v takové podobě, jakou můžeme vidět dnes. Různé fáze se také týkaly různých typů fyzických či právnických osob.

Koho se tedy povinnost vést si elektronickou evidenci tržeb týká právě dnes? Kdo je povinen vlastnit a provozovat EET pokladnu? Kdo musí mít EET?

EET není pro každého

Pokud si i vy kladete otázku, kdo musí mít EET, určitě vás bude zajímat, že povinnost vést si elektronickou evidenci tržeb nemá zdaleka každý podnikatel, který poskytuje své služby na území České republiky. EET se totiž týká jen určité části podnikatelů, více si řekneme již na následujících řádcích v tomto článku.

Koho se tedy povinnost vedení elektronické evidence tržeb netýká?

Pokud se ptáte, na které podnikatele se nevztahuje povinnost vedení elektronické evidence tržeb, odpověď je poměrně jednoduchá. EET nemusí mít ti podnikatelé, kteří za své služby přijímají platby prostřednictvím kreditních či debetních karet, také převodem na bankovní účet a inkasem. Pokud tedy podnikáte a platby od svých zákazníků nepřijímáte v hotovosti či jinou formou, kterou jsme nezmínili, můžete si oddechnout, vedení elektronické evidence tržeb se vás netýká. Samozřejmě se můžete rozhodnout vést si EET dobrovolně, no stát od vás nic takového vyžadovat nebude.

Mnoho podnikatelů určitě velmi uvítá, pokud nemusí dělat investici a práci navíc a nemá povinnost si elektronickou evidenci tržeb vést. Existuje ovšem také poměrně velká skupina podnikatelů, kteří v podstatě nemají na výběr a povinnost zavedení a provozu EET pokladen je nemine. Kdo musí mít EET?

 

Kdo musí mít EET – základní rozdělení

Pokud se ptáme, kdo musí mít EET, odpověď nalezneme opravdu velmi jednoduše. Pokud bychom chtěli tu nejširší možnou definici, mezi podnikatele s povinností vedení elektronické evidence tržeb můžeme zařadit ty, kteří přijímají platby za služby, které poskytují svým zákazníkům, v podobě hotovosti, případně stravenek, poukazů, směnek či šeků.

Jak je již na první pohled jasné, do skupiny podnikatelů, kterých se týká povinnost vést si elektronickou evidenci tržeb, patří skutečně široká skupina subjektů a lidí. Například platby v hotovosti jsou totiž pořád pevnou součástí snad každé kamenné prodejny, ať už se zabývá prodejem jakéhokoliv zboží.

Když řešíme otázku, kdo musí mít EET, je také dobré zmínit to, že tato povinnost se vás týká i v případě, že přijímáte platby například prostřednictvím hotovosti, no také kreditních a debetních karet. I když nemusíte prostřednictvím elektronické evidence tržeb evidovat platby platební kartou, povinnost vlastnit takovou pokladnu vás nemine. Mohli byste třeba přepínat EET pokladnu a využívat ji pouze na platby, které zákazníci uskuteční v hotovosti, no převážná většina podnikatelů, kteří řeší takovou situaci, se rozhodne dobrovolně evidovat právě i platby, které jsou vykonány prostřednictvím platebních karet. Je to zejména proto, aby si svou situaci zbytečně nekomplikovali a nevystavovali se riziku, že nebudou správně evidovat všechny tržby, které podléhají EET.

 

Vlny zavádění EET

Jak jsme již zmínili, existuje několik vln, ve kterých se elektronická evidence tržeb zavádí. První vlna proběhla v prosinci 2016. Kdo musí mít EET od tohoto data? Od konce roku 2016 se tato povinnost týká hoteliérů a restauratérů. Od března 2017 jsou povinni vést si EET také všechny velkoobchody a maloobchody. Poslední vlna zavádění EET proběhne na začátku května 2020, kdy se povinnost vedení elektronické evidence tržeb začne vztahovat i na další skupiny. Mezi ně patří například dopravci, lektoři, cestovní kanceláře, zemědělci, kadeřnice, kosmetičky, řemeslníci. Také stánkoví prodejci občerstvení, lékaři a také ostatní povolání, která nebyla součástí předchozích zmiňovaných vln.

 

EET pro všechny

Jak jsme uvedli, postupné zavádění EET bude završeno již v květnu tohoto roku. Tehdy proběhne poslední vlna, ve které se povinnost vedení elektronické evidence tržeb začne týkat opravdu velkého množství podnikatelů. Po této poslední vlně bude elektronická evidence tržeb fungovat opravdu naplno a všem bude úplně jasné, kdo musí mít EET.

Zpět